Forum  Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Jeremi Wiśniowiecki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Historia / Postacie historyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiki
Moderator


Dołączył: 09 Lut 2009
Posty: 2090
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:31, 13 Mar 2012    Temat postu: Jeremi Wiśniowiecki



Jeremi Wiśniowiecki - Książę na Wiśniowcu, Łubniach i Chorolu, dowódca wojsk koronnych, wojewoda ruski od 1646, starosta przemyski, przasnyski, nowotarski, hadziacki, kaniowski.
Ojciec króla polskiego Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Syn Michała Wiśniowieckiego, starosty owruckiego i córki hospodara mołdawskiego Jeremiasza - Rainy Mohylanki. Pierwotnie wyznawca prawosławia, przeszedł na katolicyzm.
[i]
Żydowski kronikarz Natan Hannower pisał o jego roli w ratowaniu uciekinierów z kozackiej pożogi:

…niósł ich, jak na skrzydłach orlich, aż ich przeprowadził dokąd chcieli. Gdy im groziło niebezpieczeństwo z tyłu kazał im iść przed sobą, a gdy im groziło z przodu wówczas on maszerował przed nimi, jako tarcza i puklerz, a oni za nim kładli się obozem
Jeremi Wiśniowiecki został uwieczniony w Trylogii Henryka Sienkiewicza, jednak wśród historyków książe budzi kontrowersje ze względu na bardzo brutalną formę sprawowania władzy, która jednak umożliwiła mu przejęcie i utrzymanie wielu kresowych posiadłości. Dużo wątpliwości budzi również stosowana przez Jaremę polityka tłumienia powstania Chmielnickiego, poprzez stosowanie okrutnych represji] (m.in wbijania na pal). Z drugiej jednak strony należy podkreślić zdolności dowódcze księcia oraz dodatni wpływ, jaki miał na morale wojska.

Jego domniemane zmumifikowane zwłoki oglądać można w krypcie klasztoru na Świętym Krzyżu. Współczesne badania sądowo-lekarskie z 1980 r. podają jednak w wątpliwość, czy przechowywane tam zmumifikowane zwłoki mężczyzny są w istocie ciałem Jeremiego Wiśniowieckiego.
Jeremi Wiśniowiecki na katolicyzm przeszedł w 1632 wbrew wyraźnemu zakazowi (klątwie) swojej matki Rainy Wiśniowieckiej (bliskiej krewnej św. Piotra Mohyły

by Wikipedia

Cytat:

Zaiste mało w historii Polski jest tak interesujących i zagadkowych postaci. Pierwszy co do bogactwa magnat Rzeczpospolitej, doskonały gospodarz i wybitny wódz, uczczony przez Sienkiewicza w "Ogniem i Mieczem". Do dziś budzi spory historyków. Wielu z nich go szanuje i chwali (m.in.Widacki, Tomkiewicz, Kubala), równie wielu nienawidzi i często posuwa się w tym do zwykłych oszczerstw i kłamstw.
Paweł Jasienica widzi w nim bezwzględnego obrońcę "starego porządku" i wroga układów. Ostatni system uznał Jeremiego za niepoprawnego politycznie i dlatego celowo go pomijano w szkolnych podręcznikach do historii Polski, a nawet nazwano "katem narodu Ukraińskiego". Podobnie postąpił reżyser filmu "Ogniem i Mieczem" - Jerzy Hoffman, z tym, że on wykreował go na żądnego krwi mordercę "biednych chłopów".
Mimo tak dużego zainteresowania tą postacią jego biografia jest dla nas pełna zagadek: nie znamy ani jego twarzy, ani jego daty i miejsca urodzenia, nie wiemy co było przyczyną jego śmierci, a co gorsza nie mamy pewności, czy zwłoki znajdujące się na Świętym Krzyżu są autentyczne, czy są to czyjeś zwłoki czczone przez pomyłkę. Brak po nim chociażby najdrobniejszej pamiątki. [/i]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Wiki dnia Wto 16:36, 13 Mar 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Historia / Postacie historyczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin